Jóga – filosofie a praxe

31. prosince 2016 v 9:59 | Asterius
Knih o józe je plno, najdeme nespočet internetových stránek zabývajících se cvičením a filosofií jógy, běžně jsou nabízeny naučné semináře v tělocvičnách, zdravotních klubech apod. Jóga prostoupila naší kulturou. Studie z roku 2012 s názvem Jóga v Americe ukazuje, že 20,4 miliónů Američanů cvičí jógu. To je nárůst o 29 % od roku 2008. Mezi těmito milióny jsou největší příznivci mladé ženy. Dokonce i někteří křesťané začlenili jógu do svých životů. Na cvičení jógy nevidí nic špatného.


Velká část věřících, kteří cvičí jógu, nejspíš žije v blažené nevědomosti, neví o její pravé podstatě a účelu a vidí ji jako "obyčejné cvičení". Ale v téhle lži je největší nebezpečí.

Na západě lidé berou jógu prostě jako druh cvičení. Lidé začínají s jógou nejčastěji kvůli zlepšení zdraví, fyzické zdatnosti nebo úlevě od stresu. První známkou, že jóga není jen obyčejné cvičení, je změna, která nastala u mnoha lidí, kteří jógu praktikují. Časopis The International Journal of Yoga publikoval výsledky celostátního průzkumu v Austrálii a ty ukazují, že většina respondentů začínala s jógou kvůli tělesnému zdraví, ale obvykle tito lidé pokračovali ve cvičení z duchovních důvodů.

Co je jóga?
Původ jógy je datován 5000 let do minulosti, dlouho bylo učení jógy předáváno jen jako ústní tradice, která byla nakonec zapsána. Tak se jóga objevila ve čtyřech starověkých textech, které známe jako Védy, nejstarší z nich je datován kolem r. 1500 př. Kr. Později člověk jménem Patañali sestavil a kodifikoval učení o józe. Jeho práce nazvaná Jóga sútry je směrodatným textem o józe, který uznávají všechny školy.

Slovo "jóga" pochází ze sanskrtu z kořene slova judž, což znamená "sjednotit" nebo "svázat". Sanskrt je starověký jazyk hinduismu, a tak není překvapením, že jóga je nerozlučně spojena s tímto náboženstvím.

V hinduismu existují tři cesty ke spasení: práce (rituály, plnění povinností, oslavy), vědění (pochopení že ne hřích, ale nevědomost o pravé podstatě naší existence je příčinou zla a utrpení) a zbožnost (spojení s hinduistickými bohy a bohyněmi). Cesta poznání je nejčastěji užívána Bráhmy a v tomto směru existují tři filosofické školy: védánta, sankhya a jóga. Tedy jóga je přímo filosofickým systémem hinduismu a je navržena tak, aby vedla člověka k duchovnímu osvícení nebo ke spáse. Jejím účelem je získání kontroly nad tělem a různými formami životní energie a zajistit rovnováhu mezi funkcemi organismu. Konečným cílem a skutečným záměrem je připravit člověka na získání vnitřního klidu nezbytného pro "spojení s božstvem". Charakteristické nástroje, jak dosáhnout jednoty s "vyšší skutečností", je užití postojů těla, tzv. asanas, spolu s dechovými cvičeními, která jsou určena k posílení meditace a změně stavu lidského vědomí.

Mistři jógy
Jistě nalezneme mnoho vyjádření autorů knih o józe a různých instruktorů, že mezi jógou a náboženstvím není žádné spojení. Podívejme se na následující příklady:
"Jóga není náboženství, takže ji můžete praktikovat spolu s jakoukoliv náboženskou vírou." (Rammurti S. Mishra, Fundamentals of Yoga)
"Jóga je způsob, jak žít naše životy. Vede nás k úplně nové cestě života. Není to náboženství, může se kombinovat s náboženstvím, aby umocnila bohatství každé tradice." (Mischala Joy Devi, The Healing Path of Yoga)
"Někteří lidé si myslí, že jóga je kalistenika. Jiní si myslí, že je to systém meditace. Zatímco ostatní ji považují za náboženství. Všechny tyto stereotypy jsou mylné." (George Feuerstein and Stephan Bodian, eds., Living Yoga)
Všichni jsou uznávanými mistry jógy. V jejich knihách je zřetelné, jak cvičení jógy je spojeno s duchovnem, jak ho předkládá hinduistický pohled na svět. Pokud jóga není náboženstvím, jak vysvětlíme fakt, že jóga hraje výraznou roli ve Védách, Bhagavadgítě a Upanišádách, které jsou knihami hinduismu?

Hinduismus a jóga
Základem hinduismu je monismus. Ten tvrdí, že veškerá skutečnost je pouze jedna božská esence, tedy že mé skutečné já nebo identita je totožná se všemi ostatními bytostmi. Označení této esence se liší, jde např. o univerzální mysl, vědomí vesmíru, vyšší skutečnost, věčné já. Jóga je prostředek, který spojuje člověka s vesmírnou energií. Úkolem jógy je:
1) vytěsnění "mylné" představy, že každá osoba je jedinečná bytost a
2) "sjednotit se" s touto vesmírnou energií nebo tzv. vyšší skutečností.
Věřící křesťané už mohou tušit, že takové učení je cizí, dokonce přímo proti křesťanské víře.

Člověk může těžko popřít, že jóga má podstatné prvky náboženství. Nejedno společenství zabývající se jógou věnuje pozornost spojení s vyšší sílou skrze předepsané rituály, které vede osoba - guru nebo instruktor jógy - úzce spojená s božstvím. Jóga zahrnuje kromě postojů těla a dýchacích technik také slova a gesta. Tato slova a gesta najdeme v náboženství. Na konci typické hodiny jógy (a někdy na začátku) instruktor jógy říká: "namaste." A ostatní se sepjatýma rukama, zavřenýma očima a ukloněnou hlavou odpovídají "namaste". Toto slovo v sanskrtu doslova znamená "klaním se ti". V souvislosti s jógou to znamená "klaním se božství v tobě" nebo přesněji "božství ve mně zdraví božství v tobě".

Je možné využít přínosů jógy pro tělo bez náboženské stránky?
Využít samotných výhod pro tělo, které plynou ze cvičení jógy, bez určitého duchovního dopadu, je zcela mylné. Jóga není v první řadě o protahování těla, ale o užití těla k dosažení duchovního. Z velkého množství dostupných materiálů o józe je zřejmé, že veškeré přínosy pro tělo jsou druhotné. Jóga je prezentována především jako zkvalitnění duchovních schopností, dosažení "svobody" apod.

Další nebezpečí
Člověk se může po nějakém čase potýkat s vážnými duchovními anomáliemi. Není to nic překvapivého, protože to právě je jedním z "přínosů" jógy. Na příklad Rammurti S. Mishra (citován výše) tvrdí, že skrze jógu může člověk "...získat sílu poznávat bez pomoci dalších smyslů", "…znát minulé a budoucí události...", "...otevřít v sobě třetí oko, které se nazývá 'božské oko', začít vidět aury a astrální postavy, které mu [jogínovi] přicházejí sloužit", získat moc jasnovidectví. Feuerstein a Bodian poukazují, že jóga způsobuje mystické zážitky jako "…lucidní snění, stavy mimo tělo, jasnovidectví" a další jako vrchol osvícení. Říkají, že tohle všechno je skutečnou součástí jógy.
Stačí prolistovat stránky Starého zákona a můžeme vidět, že všechny takové schopnosti jsou okultní a Bohem zavržené (Lv 19:26, 31; Dt 18:9-14).

Reference:
PETERS, Joel. Yoga & Christianity, are they compatible? In: Father James Manjackal [online]. 2006 [cit. 2016-10-14]. Dostupné z: http://jmanjackal.net/eng/engyoga.htm.
SULLIVAN, Ezra. What is Yoga? A Catholic Perspective (Part I). In: Father James Manjackal[online]. 2014 [cit. 2016-10-14]. Dostupné z: http://jmanjackal.net/eng/engyoga.htm.
SULLIVAN, Ezra. What is Yoga? A Catholic Perspective (Part II): gods of Yoga. In: Father James Manjackal [online]. 2014 [cit. 2016-10-14]. Dostupné z: http://jmanjackal.net/eng/engyoga.htm.
SULLIVAN, Ezra. Yoga and Religion (Part V). In: Father James Manjackal [online]. 2014 [cit. 2016-10-14]. Dostupné z: http://jmanjackal.net/eng/engyoga.htm.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iris Iris | E-mail | Web | 9. dubna 2017 v 8:54 | Reagovat

Mám v plánu s ní začít.

2 Asterius Asterius | E-mail | Web | 9. dubna 2017 v 11:29 | Reagovat

[1]: Aha. A nevadí vám ty závažné negativní důsledky? Nebo druhou možností může být, že jste se prostě dala na hinduismus (viz článek).

3 Iris Iris | E-mail | Web | 9. dubna 2017 v 18:21 | Reagovat

[2]: Ne, nedala jsem se na nic, ale nemyslím, že je jóga jen špatná, nebo opravdu je tak moc?

4 Asterius Asterius | E-mail | Web | 9. dubna 2017 v 19:34 | Reagovat

[3]: Jóga není jen nějaké cvičení, je to hinduistický rituál. Myslel jsem, že v článku je to snad napsané dost srozumitelně.
Povězte, dělala byste na sobě znamení kříže jen proto, že byste si chtěla procvičit ruku?

5 barča barča | 18. dubna 2017 v 11:35 | Reagovat

4. divná logika.....
to skoro vypadá, že bych třeba neměla pít ani dobrou italskou kávu,aby se ze mě nestala italka.

joga je výborná věc (fyzicky i duševně) pro naší uspěchanou hektickou západní civilizaci.

6 Asterius Asterius | E-mail | Web | 18. dubna 2017 v 19:19 | Reagovat

[5]: Nechápu "logiku" s italskou kávou. Zřejmě si nerozumíme.
Nevím, jak to mam lépe vysvětlit, ale pokud chce někdo praktikovat určité náboženské úkony, tak tím dává najevo, že souhlasí s učením toho náboženství. Případně tu nastává rozpor mezi tím, co dotyčný dělá, a tím, co si myslí. Takové jednání je ale úplně bláznivé.

7 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 24. dubna 2017 v 17:19 | Reagovat

SPRÁVNÝ UČITEL VÍ, ŽE JE JÓGA NÁSTROJ ĎÁBLA!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama