Problémy s jógou

18. července 2016 v 12:30 | Astaer
Cvičení jógy je dnes velmi populární, ale jen málokdo si zjistí závažné souvislosti.

Lidé, kteří se vyznají ve východních kulturách, ví, že jóga je spojena se světem duchů a zakládá se na jejich přivolávání do přítomnosti, jednotlivé pozice jsou zasvěceny různým bůžkům.
Úkolem jógy, nezáleží na konkrétní podobě, je přenést pozemskou energii v těle do vrcholu hlavy. Tato "energie", která se nazývá kundaliní, je okultistická a zobrazována jako malý had. K józe patří jednak dechová cvičení, kterými se přivodí nepřirozený stav, a dál koncentrační cvičení v podobě opakování manter.

Na závěr několik citátů:
Grzegorz Fels: "Někteří vyznavači jógy tvrdí, že v jejím praktikování nevidí nic zlého, protože odmítají všechnu filosofii, která za tím vším stojí. Takto chápanou jógu berou jako určitý způsob soustavy cvičení, sloužících k relaxaci. Když se na to zeptali jednoho indického jogína, měl s úsměvem odpovědět: »Ať cvičí. Čakry se jim i tak otevřou.« Propagátoři jógy potvrzují zcela jasně, že filosofie a praxe jsou nerozlučné."
P. dr. hab. Aleksander Posacki: "Skrze praktikování jógy člověk krok po kroku se zanořuje do svého nitra a v souvislosti s tím už není schopen navazovat kontakty s druhými. Následně tento stav odosobnění přijímá jakožto správný a dobrý. Je to v rozporu s povoláním člověka ke konání dobra ve službě lásky."

Zdroj: Je jóga jenom cvičení? Světlo [online]. 2016, XXIV(23), 12-13 [cit. 2016-07-18]. Dostupné z: http://maticecm.cz/index.php?act=periodika&per=1&pact=4&idpa=109f3c691bf69b2c09bb4e4a19eb964.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Duha Jan Duha | Web | 21. července 2016 v 12:32 | Reagovat

Taky jsem ji (jógu) dřív praktikoval. Pocity - fyzicky mi pomohla se skoliózou, s protažením těla, cítil jsem se šťastný, problém byl, že mě uspávala. Po buddhistické meditaci se cítím naopak mnohem bdělejší (viz. naše diskuze na mém blogu). Obecně naši mistři nedoporučují míchat duchovní směry, aby z toho člověk neměl v hlavě guláš (stejně jako Kofola a mléko jsou samy o sobě dobré, ne už tak po smíchání), ale pokud někdo duchovní směry míchá a šťastným ho to činí, je to v pořádku :-) Mám jednu kamarádku, která tak činí a na její veselé, rozesmáté, vstřícné povaze je vidět, že je šťastná, přímo to z ní vyzařuje. Není žádný div, že jóga nevyhovuje všem. Stejně jako všem holt nešmakuje vepřové koleno a maj radši špenát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama